چرا مهندسی صنایع انتخاب من است.

»» چرا مهندسی صنایع؟

 

شاید بتوان گفت که از بین انتخاب های سختی که هر انسانی در زندگی داره­، انتخاب رشته تحصیلی دانشگاهی یکی از آن دسته تصمیم­هایی میتونه باشه که در آینده و به اختصاص آینده شغلی نقشی مهم را ایفا میکنه.

میتوان گفت که یک سری از رشته­ ها فقط نیاز به فراگیری قواعد و قوانین مخصوص و مربوطه را دارند و به طبع در جوامعی که به قواعد و قوانینِ پیش تعریف، اطمینانی بیش از قدرت خلاقیت و ایده گرایی وجود دارد، مقبول­تر و پذیرفته ­تر هستند.

و اما سری دیگری از رشته­ ها که هم در مقابل و هم در کنار رشته­ هایی به مانند رشته های بالا، وجود دارند که به عنوان ورودی یک انسان با شاید یک سری علایق و یک سری چارچوب­ هایی گرفته و به عنوان خروجی انسانی با قدرت تجزیه و تحلیل بهتر و بدون محدودیت فکری و خلاق را تربیت کرده وارد جامعه میکنند.

کسانی که هر محدودیتی را با قدرت خلاقیت خود و با استفاده از ابزارهای موجود به پلی به سمت دنیای بهتر چه برای خود چه برای دگران تبدیل میکنند.

برای یک آشنایی کوچک با یکی از این دست رشته ها یعنی مهندسی صنایع در اینجا قصد بر این داریم تا به چند راهنما برای پی بردن به « چرا مهندسی صنایع؟؟ » اشاره کنیم.

 

1 »  مهندسان صنایع در هر بخشی کار میکنند.

اگر کمی در مورد مهندسی صنایع مطالعه داشته اید و آدم خلاقی هم باشید به هر جا که سری بزنید، خواهید دیدید، اثرات مهندسی صنایع در همه نقطه هست. تولیدی، تکنولوژی، سخت افزار، خرده­ فروشی، سلامت و… یا هر چه که پیدا کنید احتمال زیاد وجود کار برای مهندس صنایع را خواهید دید.

2 »  ترکیب مهارت­ های فنی با شمّ تجاری

خیلی از دانشگاه ­ها کلاس­ های تجاری رو موازی با دوره مهندسی صنایع پیشنهاد میدهند، در نواحی ­ای مانند تحلیل و مدیریت زنجیره تدارکات. با گذراندن این چنین کلاس­ هایی شما به یک دید خوب از جنبه تجاری یک شرکت میرسید. البته که میتوان این کلاس ­ها رو با هر دوره دیگری گذراند اما مهندسی صنایع و تجارت دو مقوله اند که هم دیگر را خیلی خوب کامل میکنند.

3 »  مفهوم داده ­های حجیم

داده و اطلاعات در عصر جاری به ستون های اصلی پیشرفت تجاری و هوش تجاری تبدیل شده اند. شاید با اهمیت روزافزون مباحث داده کاوی آشنا باشید که در پی آمد، خیلی از شرکت­ ها میخواهند به تصمیمات تجاری بهتر با داده­ های پیچیده و در حال افزایش خود برسند. داده های حجیم ( Big Data ) که موضوع داغ این روز های دنیای تجارت محسوب میشه و مبانی آن چیزیه که شرکت های بزرگ و کوچیک توسط آن به تحلیل تجارت خود میپردازند. پس حتی میتوان با گذراندن کلاس­ های اضافی به یک داده­ کاو و مهندس داده تبدیل شد.

4 »  تمرکز روی رویه­ ها

شاید بتوان گفت که مهندسی صنایع به اندازه دیگر رشته­ های مهندسی فنی نیست. منظور: مهندسی صنایع بیشتر روی رویه ­ها و یافتن راه­ هایی برای بهبود آنها تمرکز دارد. بهبود هزینه ­ها و کم کردن زمان و… شاید خیلی مباحث فنی ­ای نباشند اما از اهمیت بالایی در تصمیم گیری­ های استراتژیک شرکت­ ها دارند.

5 »  مهندسی صنایع را مطابق علایق خود بگردانید.

به عنوان مهندس صنایع شما همیشه انتخاب­ های و نقش­ های مختلفی برای کاوش و کار در آن­ها دارید. به عنوان مثال کارهای مهندسی صنایعی وجود دارند که تحلیل داده و تحلیل بیزینس دارند که میشه با پشت میز نشستن آنها را انجام داد. یا اگر میخواهید کار­های مربوط به تولید انجام دهید، شغل هایی مرتبط با مهندسی تدارکات، مهندسی تولید، تولید، پیش­بینی تجاری و خیلی­ شغل­ های دیگر.

یا میخواهید حین کار سفر داشته باشید؟ شغل­ های مهندسی صنایعی را در نظر بگیریدکه در زمینه مشاوره و نقش­ های روبرویی با مشتری ( client-facing roles ) را بر­عهده دارند.

که این ­ها فقط مثال­ هایی اندک به اندازه ظرف محتوای ارائه شده است و خیلی انتخاب ­های دیگر هم که وجود دارد.

متولد خرداد ۷۳ هستم .پرانرژی و با روحیه و معتقد به اینکه ما به پیاده سازی مدیریت علمی و استفاده از ابزار های درست نیاز داریم.
امیدوار به فردایی روشن

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *