3 سوال مهم برای انتخاب رشته مهندسی صنایع

آیا برای مهندسی صنایع ساخته شده اید؟ با پاسخ به این سه سوال بفهمید.

برای مهندسی صنایع ساخته شده اید؟ با  پاسخ به سه سوال بفهمید.

حتما در اطرافیانتان دیده ای که یک رشته تحصیلی را انتخاب می کنند , در کلاس ها شرکت می کنند , نیمسال های تحصیلی را پاس می کنند و نگهان متوجه میشوند که این رشته چیزی نیست که دوست داشتند در آن تحصیل کنند و در آن حوزه کار کنند.

چگونه مطمعن میشوید تصمیم درست یا اشتباهی در رابطه با رشته و همچنین شعل مهندسی صنایع گرفته اید؟
_ در حقیقت , یکی از چندین سرشماری های بررسی به صورت زیر است
درصد دانش آموزان و دانشجویانی که تغیر رشته داده اند انتخاب تخت تاثیر معلم یا فشار دیگرام و یا بحث مالی و یا تحت تاثیر دوستان
نه تنها این ناامید کننده است ، بلکه احتمالا در ذهن شما افکار متفاوتی با سوال های متفاوتی مطرح میشود . این موضوع به کرّات به خوصوص برای مهندسین صنایع دیده میشود . دلیل واضح و روشن برای آن اینست که ما براستی نمی دانیم که مهندسی صنایع (IE) چیست ( و برای مهندسین صنایع IEs چه چیزی وجود دارد که بسیار تلاش کنند تا بدستش آورند یا انجامش دهند ) . این در حالیست که همانند سایر رشته ها آن چیزی نیست که دیگران تصور میکنند.
_ بعضی سوالات که ذهن هرکسی برای انتخاب رشته را دربر میگیرد.
” آیا مهندسی صنایع ارزش تحصیل کردن را دارد ؟ “
“در آینده چه شغل هایی در انتظار یک مهندس صنایع است؟ “
” یک مهندس صنایع در طول روز چه فعالیتی انجام میدهد ؟ “
و غیره ..
و تا زمانی که ما باور داریم مهندسی صنایع همانند مهندسی مکانیک یا عمران است بیان تفاوت های این رشته سخت خواهد بود .

سوال یکی از عزیزان را مشاهده کنید.

دوراهی انتخاب رشته بین صنایع و عمران

او از این میگوید که **بین عمران و صنایع مانده است. و نمیتواند انتخاب کند . میگوید بیشتر تمایل او به عمران است اما صنایع بسیار پهناور است و میترسد اگر وارد رشته عمران شود و خوشش نیاید.**
_اگر صادق باشیم این تجربه بسیاری از ما مهندسین صنایع است بهرحال مهندسی صنایع بسیار پهناور است بطوریکه می تواند هر شکلی را به خود بگیرد و ما این را کاملا لمس کرده ایم.
• می خواهید تجارت بیاموزید ؟ مهندسی صنایع کلاس هایش را دارد.
• میخواهید ” به آسانی ” کار پیدا کنید ؟ مهندسی صنایع بازار کاری مناسبی دارد.
• می خواهید که بدون اصطلاحات و قوانین  فنی  باشد ؟ مشکلی نیست , مهندسی صنایع می تواند با شغل های مدیریتی به شما این انتخاب را  بدهد
این به این معنی نیست که مهندسین صنایع” همه کاره و هیچ کاره ” هستند . نکته ی مهم و حیاتی که باید بفهمیم این است که ما نیاز داریم که الویت ها را به گونه ای قرار دهیم که تصمیم بگیریم که چه چیزی ارزش تحصیل و صرف هزینه و وقت را دارد.
بعد از سال ها تحصیل مهندسی صنایع و صبحت و گفت وگو با افراد مختلفی در این رشته از اساتید گرفته تا دانشجوها  متوجه شدم سوالات و مباحثی هستند که شما با پرسیدن از خودتان به میزان زیادی میتوانید در انتخاب و یا عدم انتخاب این رشته موفق باشید.
بیاید با بررسی هر3 سوال شروع کنیم.

سوال اول :

1. چقدر به برنامه نویسی و کد نویسی علاقه مندید؟

  در تجربه های من مهندسین صنایع کمتر از دیگر مهندسین برنامه نویسی میکنند . این به این معنی نیست که آنها کدنویسی نمی کنند یا فاقد فن و قواعد فنی هستند و یا روی برنامه نویسی نرم افزار ها کار نمی کنند . البته , آنها انجام می دهند . یا در خیلی از موارد انجام نمی دهند .
من بسیاری از مهندسین صنایع را دیده ام که برنامه نویسی زبان هایی همانند سیکوال SQL, پایتونpython , ویژوآل بیسیک VBA و من هم چنین مهندسین صنایعی  را دیده ام که بر روی نرم افزار هایی اساسی همانند اکسل Excel برای تحلیل داده ها کار می کنند . نکته اصلی در این نکته بررسی در نظر گرفتن اکثریت و کلیت است , آنها در واقع کمتر از حد متوسط با کامیپوتر و برنامه نویسی سر و کار دارند.
_ برای بررسی بیشتر این قسمت این سوالات را از خودتان بپرسید.
• آیا می توانم خودم را نشسته در برابر یک کامپیوتر ببینم و درحال کدنویسی کردن زبان های مختلف هستم ؟
• آیا من از کار کردن بر روی استخراج زمین ها و یا اماکن مختلف لذت می برم ؟
• آیا من از مواجه کردن مشتری با اطراف ( صحبت کردن با مردم , کار کردن بر روی مشکلات آنها و بحث کردن بر روی راه حل ها ) روی روال روزانه لذت می برم ؟
• آیا من کار کردن بر روی اعداد _ ست های اعداد , نمودار ها , نمودار ها , تجسم ابزار ها , غیره _ را دوست دارم ؟

سوال دوم:

2. آیا شما با فرصت های شغلی بیشتر , اما شاید حقوق کمتر راضی هستید ؟

_ من از بسیاری از افراد راجب حقوق پرداختی به مهندسین صنایع پرسیدم و پاسخ های جذابی گرفتم.
• ” مهندسین صنایع مشابه دیگر رشته ها دریافت می کنند “
• ” شما نباید راجب حقوق نگران نباشید , پیدا کردن کار مهم تر است “
• ” این فقط بستگی دارد “
ما میدانیم که این پاسخ ها چه چیزی را به ما می گویند و در بعضی مواقع ممکن است حق با آنها باشد . اما بیایید بسیار بی رحمانه صادق باشیم . به طور متوسط حقوق یک مهندس صنایع در مقایسه کمتر از مثلاً بگوییم یک مهندس برق یا یک مهندس کامپیوتر است .
در حقیقت , اگر شما جستجو کنید و روی سایت های قابل اطمینان مقایسه کنید همانند Glassdoor , Payscale , شما می توانید یک برآورد تقریبا درست و سریع از آنچه که یک مهندس صنایع عادی بدست می آورد  داشته باشید.
این به آن معنی نیست که آنها نمی توانند بیشتر بدست آورند همیشه شرکت هایی وجود خواهد داشت که برابر یا بیشتر پرداخت می کنند .
و این به آن معنی نیست که آنها هیچ مهارت یا توانایی ندارند و یا اینکه آنها مهندسان واقعی نیستند _ درست همانند انسان ها , هر رشته ای متفاوت و منحصر به فرد است . مقایسه نادرست را متوقف کنید .
به شخصه آنالیز هایی انجام داده ام و این آن چیزی است که من پیدا کردم.

متوسط حقوق دریافتی مهندسین صنایع

 

نکته اینجا این است که , حقوق مقیاسی برای آنچه که شما می دانید یا چه رشته ای شما در آن فارغ التحصیل شده اید نیست . اما , مهندسین صنایع در رتبه بندی حقوق بطور عمده بعد از هر رشته مهندسی دیگری می آیند.(این وضعیت قطعا در ایران متفاوت است)
از جهت دیگر , مهندسین صنایع نسبتاً خیلی از فرصت های شغلی را بدست می آورند . آیا همه ی ما این را نمی دانیم ؟ ما خیلی گستره و شامل جنبه های مختلف صنعت مانند لجستیک, زنجیره تامین , تولید و غیره هستیم.

این شغل ها تقریبا در هر شرکتی مورد نیاز هستند . ما از آینده جهان و وضعیت شغل ها خبر نداریم , اما در حال حاضر همه ی آن چیزی که شما باید بدانید این است که مهندسین صنایع دارای شانس بیشتری برای یافتن شغل هستند.

 

سوال سوم:

3. آیا شما از فرآیند ساخت فیزیکی یک محصول در کارخانه خوشتون میاد؟

مهندسی صنایع در حیطه ها و طبقه بندی های مختلف در فرآیند تولید یک محصول کمک میکند که با یک تخمین کلی میتوان گفت از تولید و تا پایان تولید و رساندن به دست مصرف کننده مهندسی صنایع کارآمد است.
این می تواند به این معنی باشد که هر چیزی که شما می توانید در اطراف ببینید _ ماشین ها , گرم کننده ها , موبایل ها , لپ تاپ ها , نوت بوک ها , لوازم آرایشی , پوشاک , کفش ها , ساختمان ها , ساعت ها , کیف ها , عطر ها , مبلمان , وغیره _ در یک کلام در همه جزئیات مهندسی صنایع حضور دارد.
البته از سخنان بالا نمیتوان دو برداشت غلط زیر را داشت.
1) در مهندسی صنایع فقط شغل های ساخت وجود دارد : همانطور که ما قبل بحث کردیم , مهندسین صنایع می توانند نقش هایشغلی متفاوتی را داشته باشند _ مشاور , تحلیل گر , مهندس , و غیره . و این امور لزوما فقط در حوزه تولید نیستند.
2) آن ها هرگز نمیتوانند در صنعت کالا های غیر مصرفی حضور داشته باشند: هزاران هزار از شرکت های تکنولوژی نرم افزار ( برای مثال : Airwatch , LIamamsoft , OM Partners ) , شرکت های مشاور ( برای مثال : Deloitte , E&Y) وجود دارد که مهندسان صنایع را برای نقش های متفاوت استخدام می کنند.
به هر حال , اگر شما می بایست سریعاً ارزیابی کنید , شما خواهید دید که اکثریت شرکت ها در صنعت , قصد استخدام کردن مهندسین صنایع را خواهند داشت.
و در نهایت
هیچ فرمولی برای یافتن جواب دقیق وجود ندارد.

در حقیقت , من باور دارم که جواب هایی که به این گونه سوالات در رابطه با مهندسی صنایع داده میشود بسیار ابهام بر انگیز هستند.

برای آنکه شما هیچوقت خودتان نخواهید دانست آیا مهندسی صنایع رشته تحصیلی مناسبی برای شماست .
اما , اگر شما مراحل خلاصه شده بالا را بطور منظم و با تمرکز انجام دهید , شما بطور فوق العاده ای میتوانید گزینه های پیش رویتان را محدود کنید و در نهایت به یک پاسخ مناسب و ایده آل برسید.

 

ویراست و تولید نهایی مطلب : آقای محمد حسین امینی صالح

ترجمه : خانم فاطمه جعفری گوهری

منبع زبان اصلی

متولد 76مین سال از 13مین قرن. به مهندسی صنایع به شدت علاقه مندم و حس میکنم نیمه گمشدمه….

همچنین شاید مطالب زیر مورد پسندتان باشد...

افزودن یک دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *